Aktif Sporcu Tekerlekli Sandalyesi
Ekim 15, 2019
Tekerlekli Sandalye Akü Kullanımı
Ekim 15, 2019
Show all

Bilindiği üzere SGK (sosyal güvenlik kurumu) akülü sandalye ve tekerlekli sandalyeler için geri ödeme yapmaktadır. Ve fakat konuya dair SUT (sağlık uygulama tebliği) tebliğinde ödemelerin hangi özellikteki akülü tekerlekli sandalyelere yapılacağı dair kurulan cümleler o kadar kafa karıştırıcı olmaktaki sıradan vatandaş bu tebliği okuduğunda malasef hiçbir şey anlamıyor.

Biz medikalciler teknik bilgi hakimiyetimizle bu muğlak cümleleri anlayabiliyoruz. Sokaktaki vatandaşında anlaması adına tebliğde yer alan cümleleri (bir anlamda) tercüme ederek sizlere de anlatmak isteriz.

SGK Anlaşmalı Akülü Sandalyeler

Tebliğde yer alan o anlaşılması zor cümlelere geçmeden önce en son söylenecek lafı en başta söyleyelim. Akü kapasitesi 12 volt 24 amper, hızı minimum 6 kilometre olan her akülü sandalye için SGK geri ödeme yapmaktadır. Neden her akülü sandalye dedik? Zira tebliğde aşağıda sayılan bir ton kriterin neredeyse %99,9 unu 12 volt 24 amper ve minimum 6 km hıza sahip akülü sandalye karşılamaktadır.

TEBLİĞDEKİ CÜMLELER

Özellikler: Elektronik kumandalı, kapalı devre sistemiyle yokuş aşağı bile hızı ve yönü ayarlanabilir, elektronik akü şarj cihazlı, en az 24 ah 12 v 2 adet aküsü olan, suya dirençli, kollukları ve ayaklıkları çıkabilen, 12 derecelik eğimi güvenli olarak çıkabilen, şasesi kalın çelikten üretilmiş, 100 kg a kadar hasta taşıma özelliğine sahip, ağırlığı 60-100 kg arasında olan, iç mekanlar için uygun olan, saatte inimum 6 km/h hız yapabilen,

Hangi hallerde ödeneceği:

1) Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya engellilik durumunun yanında;

  1. a) El, ön kol ve kolun tek taraflı fonksiyonuna mani olan haller veya,
  2. b) Kalp yetmezliği veya koroner arter hastalıkları veya,
  3. c) Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları;

2)Yukarda sayılan hastalıklar gibi tekerlekli sandalyeyi hareket ettirememesi ya da hareket ettirmesi halinde kişinin sağlığının tehlikeye gireceği durumlarda, bu durumlarının Ortopedi ve Travmatoloji, Beyin Cerrahisi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Erişkin veya Çocuk Nöroloji uzman hekimlerinden birinin ve kalp yetmezliği veya koroner arter hastalıkları varsa ayrıca Kardiyoloji uzmanı, adı geçen branşta hekim yoksa Dahiliye uzmanı; kronik obstrüktif akciğer hastalıkları varsa ayrıca Göğüs Hastalıkları uzmanı, adı geçen branşta hekim yoksa Dahiliye uzmanının yer aldığı; mental fonksiyonlar yönünden akülü tekerlekli sandalye kullanıp kullanamayacağı hususunun ayrıca belirtildiği; psikiyatri uzman hekiminin de yer aldığı sağlık kurullarınca düzenlenen sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla akülü tekerlekli sandalye Kurumca bedelleri karşılanır.

3)Trafik tescili zorunlu olan ve kullanımı için H sınıfı sürücü belgesi gerektiren motorlu malul arabalarının Kurumca bedelleri karşılanmaz. Ancak, SUT’un yürürlük tarihinden önce Kurumca temin edilmiş motorlu malul arabalarının bakım ve onarım işlemleri SUT hükümleri doğrultusunda yürütülür.

4) İlgili firma tarafından en az 2 (iki) yıl garanti, 10 (on) yıl yedek parça bulunurluk garantisi ve teknik destek taahhütnamesi verilmiş olmalıdır.

5) 16 yaşın üzeri hastalara temin edilmesi halinde bedeli Kurumca karşılanır.

11-16 (16 yaş dâhil) yaş arası hastalarda da ev, okul gibi kapalı alanlarda kullanım için yukarıdaki kriterleri sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere pediatrik akülü tekerlekli sandalye bedeli standart akülü tekerlekli sandalye bedeli üzerinden Kurumca karşılanır.

Not: Dikkat! 11-16 yaş için bir kereye mahsus verilen pediatrik tip akülü tekerlekli sandalye sadece kapalı alan (ev, okul) içindir.

Ödenecek Miktar: 2.500,00 TL

Not: Gelişim geriliği olup pediatrik tip akülü sandalye almak zorunda olan erişkinler faturalarında ”standart akülü tekerlekli sandalye kodu olan; SUT Kodu: OP1345 yazılması halinde ödenek alabileceklerdir.

SGK Anlaşmalı Tekerlekli Sandalye Modelleri

SGK tarafından iki farklı gurupta yer alan ( standart manuel sandalye ve hafif manuel sandalye) modeller için geri ödeme yapılmaktadır. Bu iki grup içinde temel belirleyici unsur sandalyenin toplam ağırlığı olmaktadır. Örneğin 500 TL lik ödeme yapılan standart tekerlekli sandalyenin ağırlığının 16 – 22 kilogram arasında olması gerekirken, 1.200 TL geri ödeme yapılan hafif tekerlekli sandalyenin ise ağırlığının 11-15 kilogram aralığında olması gerektedir.

TEBLİĞDE YER ALAN CÜMLELER

Süre: 5 yıl

Özellikler: kollukları çıkabilir, ayaklıkları çıkabilir, katlanabilir, çelik şaseli, 16-22 kg arasında ağırlığı olan, farklı oturma ebatları olan,

Ödenecek Miktar: 500,00 TL

Hangi hallerde ödeneceği: Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya engellilik durumu olduğu ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahisi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, nöroloji uzman hekimlerinden birinin yer aldığı sağlık kurulu raporu ile belgelenenlere, bu hekimlerce reçete edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.

Süre: 5 yıl

Özellikler: alüminyum alaşımları, titanyum ve karbon kompozitden üretilmiş 11-15 kg ağırlığına sahip baş ve ayak desteği gibi aksesuarlar eklenebilen   arka tekerlekleri çıkarılarak katlanabilen, iç ve dış mekânlarda kullanılabilen.

Ödenecek Miktar: 1.200,00 TL

Hangi hallerde ödeneceği: Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya engellilik durumu olduğunun, ayrıca engellilik durumu nedeniyle hafif manuel tekerlekli sandalyeye gereksiniminin bulunduğu ve engellilik durumunun sürekli olduğunun, tekerlekli sandalyeyi hastanın kendisinin kullanabileceğinin, ortopedi ve travmatoloji veya beyin cerrahisi veya fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya nöroloji uzman hekimlerinden herhangi üç uzman hekimin (Aynı branştan üçünün veya farklı branştan birer kişinin veya bir branştan iki, diğer branştan bir olmak üzere toplam üç uzman hekimin) yer aldığı üçüncü basamak sağlık kurumlarınca düzenlenecek sağlık kurulu raporunda belgelendirilmesi ve bu hekimlerce reçete edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.

Burada kafa karıştıran ve anlam verilmeyen şu ifade “baş ve ayak desteği gibi aksesuarlar eklenebilen” kim tarafından ne amaçla eklenmiş anlamak mümkün değil açıkçası. Ayak ve baş desteği ekli demiyor eklenebilen deniliyor. Kime göre neye göre anlamak mümkün değil açıkçası…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim